Γιορτή 17ης Νοέμβρη 2017-2018

Γιορτή 17ης Νοέμβρη

“Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία” ζήτησαν τα παιδιά μας στη γιορτή του Πολυτεχνείου με τα τραγούδια, τα δρώμενα και το θεατρικό που ετοίμασαν με τους εκπαιδευτικούς τους. Τα παιδιά μας τίμησαν τους νέους ανθρώπους που έδωσαν τη ζωή και τη νιότη τους για να κρατήσουν τα σχολεία και τα πανεπιστήμια ανοιχτά και ελεύθερα γα όλους, όπως προϋποθέτει το δημοκρατικό πολίτευμα. Το νόημα της γιορτής ξεκάθαρο: αναγνωρίζουμε τη θυσία των φοιτητών στο Πολυτεχνείο όταν όλα τα παιδιά, χωρίς διακρίσεις, πηγαίνουν στο σχολείο, φωτίζουν το δρόμο τους με τη γνώση που τους κάνει ελεύθερους ανθρώπους και υπεύθυνους πολίτες και με τη συμπεριφορά τους υπερασπίζονται καθημερινά αξίες όπως η δημοκρατία, η ελευθερία και η ισότητα. Η γνώση είναι ελευθερία, τα παιδιά της ΣΤ΄ το έγραψαν ως σύνθημα, τα παιδιά της χορωδίας το τραγούδησαν, τα παιδιά της Δ΄το διάβασαν σε ποιήματα και τα παιδιά της Ε΄ το δραματοποίησαν εξαιρετικά στο θεατρικό τους. Η προσπάθειά τους καταχειροκροτήθηκε από τους θεατές και η γιορτή τελείωσε σε κλίμα συγκίνησης και σεβασμού στο συμβολισμό της ημέρας.