Ομάδα Κοινωνικού θεάτρου

Ομάδα Κοινωνικού Θεάτρου

Σχολική Χρονιά 2011-2012

Στην Ομάδα Κοινωνικού Θεάτρου συμμετέχουν γονείς των μαθητών του σχολείου μας.

Το θεατρικό εργαστήριο το οποίο πραγματοποιείται εβδομαδιαία αφορά στη διερεύνηση σημαντικών κοινωνικών θεμάτων που αντιμετωπίζουν οι γονείς στην καθημερινότητά τους. Το εργαστήριο επιδιώκει να προωθήσει τη συμμετοχή, τη συνεργασία και τελικά την ενδυνάμωση των μελών του σε ένα μεταβαλλόμενο κόσμο, όπου κυριαρχούν  προβλήματα όπως η κοινωνική περιθωριοποίηση, ο αποκλεισμός, η ανεργία, η χρήση τοξικών ουσιών.

Μέσα από μια δημιουργική διαδικασία μάθησης, οι εμψυχωτές και οι συμμετέχοντες επιδιώκουν από κοινού τη βαθύτερη κατανόηση του εαυτού και του κόσμου, μοιράζονται ανησυχίες και αναζητούν δημιουργικούς τρόπους έκφρασης.

Εμψυχωτές του εργαστηρίου:

Κατσαρίδου Μάρθα, Δασκάλα- Θεατροπαιδαγωγός, Koldobika G. V?o, Δάσκαλος- Σκηνοθέτης.

{vsig}socialteatre{/vsig}