Προγραμματισμός έργου 2011-2012

Προγραμματισμός Έργου

3ου Διαπολιτισμικού Δημοτικού Σχολείου Μενεμένης

Κύριοι άξονες αποτελούν:

α) Η αξιοποίηση του ιδιαίτερου πολιτισμικού κεφαλαίου των μαθητών.

β) Το άνοιγμα στην τοπική κοινωνία με δράσεις συνεργασίας μεταξύ μαθητών, εκπαιδευτικών, γονέων, φορέων κι εκπροσώπων της τοπικής κοινότητας.

γ) Ο εμπλουτισμός του αναλυτικού προγράμματος με νέες δραστηριότητες προσαρμοσμένες στις ανάγκες των μαθητών και ελκυστικές, ώστε να ενεργοποιήσουν το ενδιαφέρον των παιδιών και να ενισχύσουν τη συστηματική φοίτησή τους.

δ) Η αξιοποίηση των ειδικών γνώσεων κι εμπειριών των συναδέλφων εκπαιδευτικών για την ανατροφοδότηση κι ανανέωση της μαθησιακής διαδικασίας αλλά και την παραγωγή εξωδιδακτικού έργου που θα ενθαρρύνει τη δυναμική σύνδεση του σχολείου με την ευρύτερη μαθητική, εκπαιδευτική επιστημονική-ερευνητική κοινότητα. Προβλέπεται η δημιουργία επιτροπών δράσης. Ειδικότερα:

Α. Επιτροπή Επικοινωνίας και Συμβουλευτικής Γονέων (δημιουργία διαύλων

επικοινωνίας με  τους γονείς και την τοπική κοινότητα, οργάνωση εκδηλώσεων ενημέρωσης κι επιμόρφωσης  γονέων -Σχολή Γονέων, κοινωνική προσφορά).

Β. Επιτροπή Δράσεων Πολιτισμού (διοργάνωση εκδηλώσεων που περιλαμβάνουν θέατρο, μουσική, χορό, συγκρότηση ομάδων παιδιών αλλά και γονέων).

Γ. Επιτροπή Σχολικού Ιστοτόπου  (οργάνωση, εμπλουτισμός, ανανέωση θεματικών ενοτήτων και μορφών επικοινωνίας της ιστοσελίδας μας, προβολή στοιχείων πολιτισμού της τοπικής κοινότητας).

Δ. Επιτροπή Σχολικού Εντύπου (έκδοση εφημερίδας/περιοδικού).

Ε. Επιτροπή Περιβαλλοντικών Δράσεων κι Αισθητικής Αναβάθμισης Σχολικού Χώρου (δράσεις καθαριότητας, γωνιές πράσινου, οργάνωση εποπτικών μέσων, καταστροφή μη χρηστικού υλικού, δημιουργία μουσειακής συλλογής εκπαιδευτικής τεχνολογίας ).

Στ. Επιτροπή Βιβλιοθήκης (οργάνωση βιβλιοθήκης, δανεισμός / διαδανεισμός, διοργάνωση δραστηριοτήτων ανάπτυξης φιλαναγνωσίας, διαγωνισμοί, λέσχες ανάγνωσης, πρόσκληση συγγραφέων).