Επιτροπή Σχολικού Ιστοτόπου

Η  Επιτροπή Σχολικού Ιστοτόπου συντόνισε την προσπάθεια δημιουργίας σε συνεργασία με τους μαθητές και τους γονείς των παιδιών ενός ψηφιακού χώρου επικοινωνίας κι έκφρασης υπερβαίνοντας τα συνήθη γεωγραφικά και κοινωνικά όρια. Δόθηκε η δυνατότητα αφενός της προβολής στοιχείων του πολιτισμού και της ιστορίας μιας περιοχής, που με τα κριτήρια της κυρίαρχης κουλτούρας θεωρείται υποβαθμισμένη κι αφετέρου της επικοινωνίας και της αλληλεπίδρασης.  Στην προβολή της οικείας κουλτούρας συμμετείχαν τα μέλη της τοπικής κοινότητας με την παροχή φωτογραφιών και προφορικών μαρτυριών που κατέγραψε ομάδα παιδιών με έρευνα δράσης. Ακόμη κατέστη δυνατή η απόδοση των κειμένων του ιστοτόπου στην τσιγγάνικη διάλεκτο επιτυγχάνοντας την καταγραφή και προβολή της χωρίς να στερείται τη ζωντάνια που τη διακρίνει ως προφορική γλώσσα.. Στο σχολικό ιστότοπο συμπεριλήφθησαν ακόμη δράσεις συνεργασίας, επικοινωνίας κι αλληλεπίδρασης με άλλους μαθητές από ευρωπαϊκές χώρες (e-Twinning).