Παγκόσμια Ημέρα για Άτομα με Αναπηρία

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για Άτομα με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου) και με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών/μαθητριών οργανώθηκαν στο σχολείο μας κάποιες δράσεις. Οι τρεις μεγαλύτερες τάξεις (Δ, Ε και ΣΤ) παρακολούθησαν αποσπάσματα της ταινίας «Like stars on earth» που αφορά στις μαθησιακές δυσκολίες και ασχολήθηκαν με βιωματικές δράσεις σχετικά με το θέμα αυτό. Οι δύο μικρότερες τάξεις παρακολούθησαν την ταινία μικρού μήκους «Scarlette» με πρωταγωνίστρια ένα κορίτσι με κινητική αναπηρία καθώς και το βίντεο ευαισθητοποίησης της Unicef «Child Protection». Ακολούθησε συζήτηση και ανάγνωση του παραμυθιού «Είσαι ένα Θαύμα» που αφορά στην διαφορετικότητα. Η εμπειρία ήταν πολύ θετική για όλους/όλες μας!